śr., 25 wrz
|Google Meet
Prowadzenie postępowań w sprawie skreślenia z listy studentów i listy doktorantów – aspekty prawne i praktyczne
Oferta specjalna: 299 zł netto, 367,77 zł brutto Gwarantujemy: - materiały i Certyfikat w wersji elektronicznej, - merytoryczne szkolenie, - możliwość zadawania pytań w czasie zajęć za pośrednictwem chatu lub połączenia video, - pełne wsparcie techniczne.
Termin i lokalizacja
25 wrz 2024, 09:00 – 15:00
Google Meet
Goście
Zapisz się
Celem szkolenia jest kompleksowe omówienie zagadnień związanych z prowadzeniem postępowania w sprawie skreślenia z listy studentów i listy doktorantów, z uwzględnieniem aspektów prawnych, wynikających z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i Kodeksu postępowania administracyjnego, jak również aspektów praktycznych, związanych z możliwymi scenariuszami przebiegu postępowania i sposobami radzenia sobie z zaistniałymi sytuacjami. Ponadto, szkolenie obejmować będzie także omówienie konsekwencji praktycznych związanych z ostatecznością decyzji o skreśleniu z listy studentów/doktorantów a także sposób postępowania w przypadku wniesienia zwyczajnych środków zaskarżenia, skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego czy wniosków w tzw. trybach nadzwyczajnych. Szkolenie poprowadzi trener z kilkunastoletnim doświadczeniem w prowadzeniu postępowań z zakresu spraw studenckich i doktoranckich.
PROGRAM SZKOLENIA
1. Zagadnienia wprowadzające:
a. podstawy prawne wszczęcia i prowadzenia postępowania (Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Kodeks postępowania administracyjnego);
b. ogólne informacje na temat charakteru procedury skreślenia z listy studentów/doktorantów oraz zasady ogólne postępowania administracyjnego;
c. konsekwencje związane z ostatecznym skreśleniem z listy studentów/doktorantów.
2. Przesłanki skreślenia z listy studentów – przesłanki obligatoryjne i fakultatywne, sposób stwierdzania zaistnienia przesłanek, postępowanie w sprawie zbiegu przesłanek skreślenia, rola aktów wewnątrzuczelnianych.
3. Przesłanki skreślenia z listy doktorantów – przesłanki obligatoryjne i fakultatywne, sposób stwierdzania zaistnienia przesłanek, rola aktów wewnątrzuczelnianych.
4. Prowadzenie postępowania i wydanie decyzji o skreśleniu:
a. wszczęcie postępowania administracyjnego;
b. postępowanie dowodowe;
c. udostępnianie akt i metryka sprawy;
d. zawiadomienia, wezwania i inne pisma w postępowaniu;
e. udział pełnomocnika w postępowaniu;
f. decyzja administracyjna – wymogi formalne, ze szczególnym uwzględnieniem uzasadnienia decyzji;
g. doręczenie decyzji.
5. Dalsze możliwe stadia postępowania:
a. zwyczajne środki zaskarżenia decyzji – postępowanie odwoławcze, decyzje i postanowienia wydawane przez organ odwoławczy;
b. skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego – tryb wniesienia, obowiązki uczelni, postępowanie sądowe i konsekwencje wydania wyroku;
c. tryby nadzwyczajne (wznowienie postępowania, stwierdzenie nieważności decyzji, uchylenie lub zmiana ostatecznej decyzji).
6. Część warsztatowa – rozwiązywanie kazusów dotyczących postępowania w sprawie skreślenia z listy studentów/doktorantów.
7. Orzecznictwo sądowe w sprawach dotyczących skreślenia z listy studentów i listy doktorantów.
8. Dyskusja, pytania, odpowiedzi.
Trener: r. pr. Michał Warzycki