Komunikacja i formy wsparcia edukacyjnego studentów i kandydatów na studia z zaburzeniami psychicznymi

pon., 09 wrz

Cena: 600 zł netto, 738 zł brutto Gwarantujemy: - materiały i Certyfikat w wersji elektronicznej - merytoryczne szkolenie, - możliwość zadawania pytań w czasie zajęć za pośrednictwem chatu lub połączenia video, - pełne wsparcie techniczne.

09 wrz 2024, 09:00 – 15:00

Celem szkolenia jest zwiększenie świadomości w zakresie możliwości ułatwienia funkcjonowania na uczelni wyższej studentów z zaburzeniami psychicznymi. Kluczowym celem szkolenia jest również rozwijanie umiejętności komunikowania się ze studentami z zaburzeniami psychicznymi a także zadbanie o własny dobrostan w trudnych sytuacjach.

Adresaci: Nauczyciele akademiccy, pracownicy dziekanatów i sekretariatów oraz pracownicy biur mających bezpośredni kontakt ze studentem.

1. Zaburzenia psychiczne a uczelnie:

a. czym jest zaburzenie psychiczne?

b. skala problemu w środowisku akademickim,

c. odpowiedzialność i rola pracownika uczelni.

2. Kluczowe zaburzenia psychiczne zgodnie z międzynarodową klasyfikacją zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania ICD-10:

a. zaburzenia afektywne (depresyjne, dwubiegunowe),

b. zaburzenia psychotyczne (schizofrenia, urojeniowe),

c. zaburzenia nerwicowe (dysocjacyjne, lękowe),

d. zaburzenia osobowości (m.in. osobowość dyssocjalna, psychopatyczna, narcystyczna, bierno-agresywna, paranoiczna, socjopatyczna), zaburzenia odżywiania,

e. zaburzenia spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki),

f. zaburzenia zachowania osób dorosłych,

g. odróżnianie zaburzeń psychicznych od agresji i roszczeniowości.

3. Jak komunikować się ze studentami z zaburzeniami psychicznymi:

a. budowanie atmosfery opartej na tolerancji, otwartości, bezpieczeństwie i zaufaniu,

b. wsparcie studenta i informowanie o możliwościach uzyskania specjalistycznej pomocy,

c. technika dialogu wyciszającego i domykającego trudne emocje studenta z zaburzeniem,

d. reagowanie w trudnych sytuacjach.

4. Jak zareagować w sytuacji kontaktu ze studentem zachowującym się w sposób agresywny/roszczeniowy:

a. techniki reagowania na agresję.

5. Podsumowanie szkolenia i konsultacje indywidualne:

a. zebranie kluczowych zasad komunikowania się i wspierania studentów z zaburzeniami psychicznymi.