czw., 23 sty
|Google Meet
Ochrona małoletnich w uczelni i najnowsze zmiany ustawy – upewnij się, czy prawidłowo wdrożyłeś przepisy
Cena regularna: 390 zł netto, 479,70 zł brutto Gwarantujemy: - materiały i Certyfikat w wersji elektronicznej - merytoryczne szkolenie, - możliwość zadawania pytań w czasie zajęć za pośrednictwem chatu lub połączenia video, - pełne wsparcie techniczne.
Termin i lokalizacja
23 sty 2025, 10:00 – 13:00
Google Meet
Zapisz się
Promocja przy zgłoszeniu do 9 stycznia 2025 r.:
- jednej i dwóch osób otrzymają Państwo 10% rabatu lub
- 50% rabatu dla trzeciej osoby lub
- czwarta osoba gratis.
Promocje nie łączą się!
W grudniu 2024 r. ukazał się projekt zmian w tzw. „Ustawie Kamilka” (wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów pod numerem UD 176). Zmiany obejmą głównie zasady weryfikacji niekaralności kandydatów angażowanych do pracy z małoletnimi. W tym pojawi się 6 wyjątków, kiedy weryfikacja nie będzie wymagana. Podczas szkolenia zostaną omówione projektowane zmiany, a także pozostałe, obowiązujące regulacje dotyczące pracy z osobami małoletnimi, które dotyczą codziennej pracy uczelni. Optima realizuje ten temat już po raz 3 w ciągu ostatnich 4 miesięcy.
Tak zwana „Ustawa Kamilka” mocno poszerzyła obowiązki podmiotów, które wykonują różne działania na rzecz małoletnich (czyli osób poniżej 18 r.ż.). W tym mieszczą się działania edukacyjne. Od 15 lutego obowiązują nowe zasady wnikliwego sprawdzania w różnych rejestrach osób angażowanych do pracy z małoletnimi. Natomiast już tylko do 15 sierpnia pozostał czas, aby opracować i wprowadzić na uczelni Standardy Ochrony Małoletnich czyli zbiór wewnętrznych procedur służących ochronie dzieci przed krzywdzeniem w jednostce. Niedopełnienie tych obowiązków wiąże się z karami finansowymi.
Nowe przepisy dotyczą w szczególności uczelni, które organizują np. uniwersytety dziecięce, szkoły, żłobki i przedszkola pracownicze czy pikniki naukowe i inne wydarzenia otwarte na rodziców z dziećmi.
Podczas szkolenia dowiecie się Państwo, jak wdrożyć u siebie nowe przepisy krok po kroku.
Artykuł trenera: https://kreatywnieoprawie.pl/obowiazkowe-standardy-ochrony-maloletnich-w-sektorze-kultury-i-nauki/
PROGRAM SZKOLENIA
Najważniejsze zmiany wprowadzone przez tzw. „Ustawę Kamilka” z dnia 28 lipca 2023 r.
Standardy Ochrony Małoletnich – wdrożenie do 15 sierpnia 2024 r.:
czym są,
obowiązkowe i fakultatywne elementy,
które podmioty mają obowiązek je wprowadzić,
na co zwrócić szczególną uwagę,
kogo wiążą Standardy?,
kto jest odpowiedzialny za ich opracowanie, ogłoszenie i wdrożenie,
podział kompetencji pomiędzy pracowników,
metody przeglądu i aktualizacji Standardów.
jak zorganizować pracę nad przygotowanie Standardów – krok po kroku
Weryfikowanie osób zatrudnianych do pracy z małoletnimi po 15 lutego 2024 r.:
wymagane dokumenty,
sprawdzenie kandydata do pracy w Rejestrze Pedofilów (wymagane dane, procedura),
obowiązkowa informacja z Krajowego Rejestru Karnego (jaki zakres, kogo obowiązuje, kto ponosi koszty),
czy należy weryfikować kadrę zatrudnioną przed 15 lutego 2024 r.?
zasady weryfikowania cudzoziemców i obywateli polskich, którzy mieszkali za granicą,
Stosowanie nowych przepisów w przypadku okazjonalnych i sezonowych działań z małoletnimi.
Kontrola przestrzegania nowych przepisów.
Odpowiedzialność w związku z niewprowadzeniem procedur zgodnych z nowymi przepisami.
Dostosowanie dotychczasowych dokumentów i polityk jednostki do nowych przepisów.
Najnowsze zapowiedzi zmian projektowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości
Podsumowanie.
Trener: Mariusz Kusion