Od 1 października 2024 r. świadectwa ukończenia studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego będą zawierać więcej obowiązkowych elementów. Nowe przepisy są w dużej mierze odpowiedzią na aferę związaną z Collegium Humanum. Sprawdźmy, co się zmienia i jak wpłynie to na osoby kończące studia podyplomowe.
Zmiany w świadectwach studiów podyplomowych od 2024 r.
Nowe regulacje zostały wprowadzone przez Rozporządzenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 września 2018 r. (Dz. U. 2018 r., poz. 1791) oraz znowelizowane rozporządzeniem z 18 lipca 2024 r. Zgodnie z nowymi przepisami, celem nowelizacji jest rozszerzenie i doprecyzowanie elementów, które muszą znaleźć się na świadectwie ukończenia studiów podyplomowych.
Podmioty prowadzące studia podyplomowe w dalszym ciągu będą miały swobodę w projektowaniu świadectw, jednak muszą uwzględniać nowy katalog obowiązkowych składników.
Nowe obowiązkowe informacje na świadectwach studiów podyplomowych
Zgodnie z nowymi przepisami, świadectwo studiów podyplomowych od 1 października 2024 r. będzie musiało zawierać:
nazwę studiów,
liczbę semestrów,
wynik ukończenia studiów,
datę rozpoczęcia i datę zakończenia studiów,
wykaz zajęć z liczbą godzin oraz punktami ECTS,
liczbę godzin zajęć praktycznych, w tym praktyk zawodowych, oraz liczbę punktów ECTS przypisanych do tych zajęć,
liczbę godzin zajęć prowadzonych zdalnie oraz liczbę punktów ECTS przypisanych do tych zajęć.
Jeśli program studiów podyplomowych obejmuje praktyki zawodowe, należy podać informacje dotyczące miejsca ich odbywania.
Zmiany w kształceniu nauczycieli od października 2024 r.
W przypadku studiów podyplomowych przygotowujących do zawodu nauczyciela, świadectwo ukończenia studiów będzie musiało zawierać informacje o:
odbyciu kształcenia zgodnie ze standardem przygotowującym do wykonywania zawodu nauczyciela,
uzyskaniu przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela ze wskazaniem przedmiotu lub rodzaju zajęć, które może prowadzić absolwent (np. nauczyciel pedagog specjalny, nauczyciel logopeda, nauczyciel zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka).
Obligatoryjnie zamieszczone zostaną także informacje na temat przedmiotów lub zajęć, które absolwent może prowadzić, co dotychczas znajdowało się jedynie w suplemencie do dyplomu.
Zmiany w kształceniu specjalistycznym
Nowelizacja dotyczy również kształcenia specjalistycznego. Świadectwo dyplomowanego specjalisty oraz świadectwo technologa będzie zawierało wykaz zajęć, w tym liczbę godzin zajęć praktycznych.
Dodatkowo, zamiast pieczątki imiennej osoby podpisującej świadectwo, na dokumencie będzie można umieścić nadruk z informacjami zawartymi na pieczątce, co ma przyspieszyć proces wydawania świadectw.
Zmiany w różnych branżach od października 2024 r.
Nowe zasady dotyczą wszystkich branż, a umieszczenie dodatkowych informacji na świadectwach będzie wymagane w przypadku studiów podyplomowych realizowanych zgodnie z przepisami różnych rozporządzeń, np.:
praca socjalna: Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 22 października 2021 r. (Dz. U. poz. 1962),
wycena nieruchomości: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 12 czerwca 2014 r. (Dz. U. poz. 826 oraz z 2023 r. poz. 903),
służba BHP: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. (Dz. U. poz. 704 oraz z 2004 r. poz. 2468).
Kiedy nowe przepisy wchodzą w życie?
Nowe przepisy wchodzą w życie 1 października 2024 r. Od tej daty wszyscy absolwenci studiów podyplomowych oraz kształcenia specjalistycznego otrzymają świadectwa zgodne z nowymi wzorami.
Od 1 października br. zmieniają się również zasady przyznawania stypendium socjalnego na uczelniach.
Podstawa prawna:
Art. 160-164 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. z 2024 r., poz. 124, 227),
Rozporządzenie Ministra Nauki z dnia 18 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentów wydawanych w związku z ukończeniem studiów podyplomowych (Dz. U. 2024, poz. 1103).
Comments